Sveriges Ingenjörer

Introduktionskurs för ny styrelse

Som nybildad akademikerförening har ni säkert en del frågor. För att ni ska komma igång med arbetet på ett bra sätt erbjuder vi en introduktionskurs för er.

Kursen hålls av våra föreningsutvecklare och vi träffas digitalt under 2 timmar eller efter behov. Kursen planeras i samråd och alternativt kan vi komma till er. 

Under träffen får ni möjlighet att diskutera och reda ut era förutsättningar och skapa en gemensam grund för styrelsens arbete.

Denna kurs förutsätter att ni har genomfört facklig grundkurs på webben.

Till grundkursen.

 

Vanliga frågeställningar

  • Vad innebär uppdraget?
  • Hur vet vi vilka våra medlemmar är?
  • Hur kommunicerar vi med medlemmarna?
  • Vilka frågor ska vi driva?
  • Hur ska vi samarbeta med arbetsgivaren?
  • Hur ska vi samarbeta med andra fackliga klubbar på företaget?
  • Vilket stöd får vi från Sveriges Ingenjörer?

Anmäl intresse för kursen

Kontakta våra föreningsutvecklare på forening@sverigesingenjorer.se.

Utbildningen kan ni gå antingen digitalt eller fysiskt, beroende på vad som passar er bäst. Även du som är nyligen utsedd kontaktperson är välkommen att höra av dig för att få stöd i din nya roll.

Beroende av vilket avtalsområde ni omfattas av och vilket kontaktförbund ni har, kan ni eventuellt bli hänvisade till annat Saco-förbund än Sveriges Ingenjörer.

Senast uppdaterad 2025-03-05
Till toppen