Sveriges Ingenjörer
Seminarium

Se kraften i motstånd

Varför uppstår motstånd vid förändringar och på vilket sätt kan man använda denna kraft? I detta seminarium fokuserar vi på motstånd och varvar teori på området med egna erfarenheter och tid för egen reflektion. 

Datum: 03 april 2025
Tid: 18:00 - 20:00
Passar för: Chef, Medlem
Anmäl senast: 2 apr

Att förändra saker stöter ofta på motstånd. Som ledare i organisationsförändringar kan man möta motstånd från mottagaren, vilket många gånger kan kännas både krävande och obehagligt. Är det alltid ett verkligt motstånd man möter och vad händer om man undviker att möta det?

I denna föreläsning kommer vi prata om orsaker till upplevt motstånd och strategier för att bemöta det med nyfikenhet. Teori på området kommer varvas med föreläsaren Tommy Lindbergs egna erfarenheter. Du som deltagare får också möjlighet att reflektera kring dina egna erfarenheter. Från 17:30 serveras wraps, kaffe och te.

Det här eventet arrangeras av ett distrikt. Distrikten består av ideellt engagerade medlemmar som skapar närhet, nätverk och intresse för dig som medlem. Läs mer om distrikten här. 

Talare

Tommy Lindberg

Seniorkonsult/Partner på MUM Digital Technology

Tommy Lindberg är civilingenjören som vikt sitt yrkesliv åt gränslandet mellan teknik och människa. Tidigt insåg han att det inte räckte med att bara fokusera på förstklassiga tekniska lösningar. Mottagarna av lösningen och hur de tar emot den är helt avgörande för att projektet ska lyckas, investeringen räknas hem och för att människor ska må bra på vägen. De senaste 10 åren har Tommy därför fokuserat på att öka organisationers förändringsförmåga och välbefinnande genom att utbilda medarbetare, projektgrupper och ledningsgrupper i förändring hos bland annat Arbetsförmedlingen, Polisen, Handelsbanken, Bankgirot och GoSol. 
Till toppen