Sverige behöver mer planerbar och fossilfri el snabbt. Det är helt avgörande för svensk konkurrenskraft och för att nå klimatmålen. Men det kommer ta tid innan ny kärnkraft står redo.
Därför vill Sveriges Ingenjörer i samarbete med Camilla Brodin, energipolitisk talesperson för Kristdemokraterna och Rickard Nordin, energipolitisk talesperson för Centerpartiet, visa på hur vattenkraften i närtid kan vara en lösning för lägre energipriser, ett stabilare energisystem och fler nya jobb och gröna industriinvesteringar i Sverige.
Sveriges Ingenjörer anlitade konsultföretaget AFRY i höstas för att undersöka potentialen till effektökning hos den svenska vattenkraften. Genom att byta ut turbiner och aggregat samt bygga bort flaskhalsar visade AFRY hur effekten i nuvarande bestånd kan öka kraftigt.
Vattenkraften har stora fördelar som baskraft: den är planerbar, reglerbar, fossilfri och förnybar. Men inga större renoveringar har gjorts på 30 år. Genom att modernisera vattenkraften kan den bli mer effektiv och dynamisk, och stärka stabiliteten i elsystemet.
Sveriges Ingenjörer har efterlyst politisk handlingskraft för att nu realisera effektpotentialen hos vattenkraften. Nu bjuder vi in till ett riksdagsseminarium för att sätta ljus på frågan. I panelen deltar:
- Ulrika Lindstrand, förbundsordförande, Sveriges Ingenjörer
- Tord Eriksson, VD vattenkraft, Vattenfall
- Gustaf Hellström, ordförande, Svensk Vattenkraftsförening
- Niclas Damsgaard, chefsstrateg, Svenska Kraftnät
- Sara Sandberg, miljöchef, Fortum
- Karin Johansson, vice vd Svenskt Näringsliv
Moderator:
Torsten Kjellgren, opinionsbildare, Sveriges Ingenjörer
NÄR: Onsdag 19 februari 2025. Kl.12-13 (lunch serveras från kl. 11.30)
VAR: Förstakammarsalen, Norrbro 1, Stockholm
ANMÄLAN: Seminariet är avgiftsfritt men med obligatorisk anmälan via knappen nedan.